Aurreko edizioak

||Aurreko edizioak
Aurreko edizioak2020-02-10T13:22:59+02:00

BATZARRA


1.149 biltzarkidek parte hartu zuten biltzarreko bi egun gogorretan, eta hizlariek beren ibilbide profesionalean egur bidezko proiekzioan eta eraikuntzan lortutako ezagutzak, esperientziak eta erronkak azaldu zituzten.

AURKEZPENAK:

Hemen deskarga itzazu 2018ko Egurtek-en aurkezpenak

JARDUNALDI TEKNIKOAK


BASKEGURen zuraren berrikuntzari buruzko jardunaldi teknikoetan, basogintza/zuraren sektoreko prestakuntzarekin eta baso-bioekonomiarekin lotutako gaiak eztabaidatuko dira. Egurtek 2018 ospakizunean, 70 enpresa baino gehiagok parte hartu zuten, eta 1.200 ordezkari, hizlari eta erakunde profesional baino gehiagok aurkeztu ahal izan zituzten beren negoziorik onenak.

SPEAKERS CORNER


Expo guneak Speakers Corner izan zuen berriz ere, sektoreko produktuen eta zerbitzuen azken berrikuntzak aurkezteko lekua.

ZONA EXPO


Aurten ere Egurteken “Expo gunea” profesionalen arteko topagunea izango da, harreman komertzial berriak sor daitezen giro aproposa sortuz.

  • ABM MADERAS IMPORTACION S.A.
  • ACEMM
  • ADVANTAGE AUSTRIA
  • AITIM
  • AKZONOBEL
  • AMC MECANOCAUCHO
  • ARQUIMA
  • ARQUITECTURA BIOPASIVA BARANSU
  • ARQUITECTURA Y MADERA
  • ASOCIACIÓN DE FABRICANTES DE VENTANAS DE MADERA
  • BASKEGUR
  • BETULA BIOHOUSES
  • BIOHAUS GOIERRI S.L.
  • BLOKATECH – ENERBLOCK S.L.
  • CARPINTERIA BARRIO HERMANOS
  • CARPINTERIA DIAZ COBIAN S.L
  • CARPINTERIA IRASTORZA
  • CARPINTERIA LLODIANA S.A.
  • CARPINTERIA LUIS ORTIZ
  • CLUSTER HABIC
  • COLEGIO OFICIAL DE ARQUITECTOS VASCO-NAVARRO / EUSKAL HERRIKO ARKITEKTOEN ELKARGO OFIZIALA
  • CONSORCIO PASSIVHAUS EDIFICIOS DE CONSUMO CASI NULO
  • DLUBAL SOFTWARE GMBH
  • ECOPAJA BIOCONSTRUCCION MODULAR SL
  • EGURETXE
  • ESCO SUELOS DE MADERA S. L.
  • EUROTEC GMBH
  • FEDERACION ESPAÑOLA DE PAVIMENTOS DE MADERA
  • FINSA (SOLUCIONES EN MADERA)
  • HECO SCHRAUBEN IBERICA
  • HOMAG ESPAÑA MAQUINARIA S.A.
  • INFOEDITA COMUNICACION PROFESIONAL
  • IRURENA GROUP
  • KLH Massivholz GmbH
  • MADERA SOSTENIBLE
  • MONNET-SEVE O EUROLAMELLE
  • NOVA AGORA GRUP S.L.
  • ONHAUS
  • PIVETEAU BOIS
  • POLAR LIFE HAUS
  • PRECOM
  • RIWEGA (TBC)
  • ROTHOBLAAS
  • SARL EASY LAB
  • SEBASTIA
  • SIERO LAM S.A.
  • SIMPSON STRONG-TIE
  • SINTALA DESIGN, S.L.
  • SOUDAL QUIMICA
  • SPIT PASLODE
  • SUAKONTROL
  • SUMINISTROS INDUST. Y FERRETERIA ZAMUDIO
  • VISESA – EUSKO JAURLARITZA
  • XYLAZEL S.A.

EGURTEK SARIAK


123 lan aurkeztu ziren guztira, eta kalitateagatik eta originaltasunagatik nabarmendu ziren. 2012an sortu zenetik, Zuraren Arkitektura Sariek urtetik urtera parte hartzaileen kopurua handitzen dute, sektoreko sari ospetsuenetako bat bihurtuz.

1. SARIA – TOKIKO EGURRA

ARINA (Una mesa para los hogares de hoy en día)
Egilea: Silvia Ceñal

GEHIAGO IKUSI

1. SARIA – ERAIKUNTZA

DOS CASAS DE CORCHO (Llafranc, Girona)
Egileak: Emiliano Lopez Matas eta Mónica Rivera

GEHIAGO IKUSI

1. SARIA – BARNE DEKORAZIOA

TALLER DE ARQUITECTURA (Pamplona)
Egileak: Xavier Chérrez eta Raquel Cantera

GEHIAGO IKUSI

1. SARIA – ZUREZKO DISEINUA

POTRO
Egileak: Gerard Bertomeu, Miriam Cabanas y Xavi Santodomingo

GEHIAGO IKUSI

1. SARIA – ARGITALPENA

LA CABAÑA MODERNA (Pequeñas arquitecturas en busca de sentido)
Egilea: Miguel de Lózar de la Viña

GEHIAGO IKUSI

MADE IN BASQUE COUNTRY


Egurrez egindako euskal produktuen erakusketa.

BATZARRA


 Hizlariak


TUDOR RADULESCU
Arquitecto por la facultad de“GM Cantacuzino
RUMANÍA


JURI TROY
Arquitecto por Academy of Fine Arts Vienna
AUSTRIA


MÓNICA RIVERA y EMILIANO LÓPEZ
Arquitecto por la Rhode Island School of Design, EE UU y por la UPC ETSA Vallès


ANSSI LASSILA
Arquitecto por la Universidad de Oulu
HELSINKI


SHIGERU BAN
Premio Pritzker 2014 Arquitecto por el Southern California Institute of Architecture.
JAPÓN


MICHAEL GREEN
Arquitecto por la Cornell University, Ithaca, NY.
CANADÁ


GORKA ELORZA ETXEBARRIA
Arquitecto por la Escuela de Arquitectura de Navarra
VITORIA GASTEIZ


Fdo. Tabuenca y JESÚS Leache
Premio Edificación Egurtek 2014
PAMPLONA

Hitzaldiak

  1. SIGHERU BAN
  2. ANSSI LASSILA
  3. JURI TROY

JARDUNALDI TEKNIKOAK:


  • Egurrezko eraikuntza eta diseinu jasangarria
  • Basoa eta egurra
  • Heziketa

MARKET POINT:


Enpresa parte-hartzaileei haien produktu eta zerbitzuak bisitariei aurkezteko aukera eskaintzeko asmoarekin, erakusketa-gunean bertan MARKET POINT eremua prestatu egin da, non enpresek aurkezpen komertzial laburrak egingo dituzten (gehienez 15 minutukoak).

WORKSHOP EUSKADI – CANADÁ:


Eusko Jaurlaritzaren Garapen Ekonomikoko eta Lehiakortasuneko Sailaren eta Kanadako Enbaxadaren partaidetzarekin, Euskadiren eta Kanadaren arteko topaketa instituzional garrantzitsua antolatu da. Oraindik ere zehazteke dago behin betiko programa.

ZONA EXPO:


50 enpresa baino gehiagok parte hartu zuten euren produktuen standekin:

  • AITIM
  • AMC MECANOCAUCHO
  • ARQUITECTURA Y MADERA
  • ASOMA
  • BASKEGUR
  • BONA
  • CARMO WOOD
  • CARPIMODERNA
  • CARPINTERÍA IRASTORZA
  • CARREFOUR INTERNATIONAL DU BOIS
  • CLUSTER HABIC
  • COAVN
  • COMERCIAL INSIGNIS
  • COMERCIAL MAIQUEZ
  • CREE GmbH
  • DPARQUITECTURA
  • EGOIN
  • EGURETXE
  • EMBAJADA DE CANADÁ
  • FAKRO
  • GÁMIZ
  • GARNICA
  • HASSLACHER NORICA TIMBER
  • INFOEDITA COMUNICACIÓN PROFESIONAL
  • INTEREMPRESAS
  • JOHANN PABST HOLZINDUSTRIE GmbH
  • KIDER WOOD FLOOR
  • KLH Massivholz GmbH
  • KRONOSPAN
  • LOPEZ PIGUEIRAS
  • MADERAS GARCÍA VARONA
  • MADERA SOSTENIBLE
  • MADERAS UNQUERA
  • MH MASSIVHOLZ AUSTRIA
  • MONNET-SEVE
  • MOSSER LEIMHOLZ GmbH
  • NEUHOFER HOLZ
  • OFICINA COMERCIAL EMBAJADA DE AUSTRIA
  • POLAR LIFE HAUS
  • PROTEC
  • RIWEGA
  • ROTHOBLAAS
  • SCHMID SCHRAUBEN HAINFELD GmbH
  • SEBASTIA
  • SIBER VENTILACIÓN
  • SPIT PASLODE
  • STORAENSO
  • VISENDUM
  • VISESA
  • VIVRE EN BOIS
  • WINDHAGER ZENTRALHEIZUNG GmbH
  • ZUHAIZKI
  • ZURTEK

EGURTEK SARIAK:


Egurtek III Sarietara aurkeztutako 88 panelak ikusi ahal izan ziren. Horien artean, 4 irabazleak:

ERAIKUNTZA SARIA

ARROKABE ARQUITECTOS

CASA DO MEDIO REHABILITACIÓN DE VIVIENDA UNIFAMILIAR en Santiago de Compostela

DISEINU SARIA

ARQUITECTOS Y DISEÑADORES DISARO.

VALLA PEATONAL «BILBAO»

ZUR LOKALERAKO SARIA (Basque Quality)

LEKUONA ARKITEKTURA

HABILITACIÓN DE MUSEO EN EL ASTILLERO ONDARTXO

ARGITALPEN SARIA

DAVID LANCHAS INÉS (PUBLIDITEC)

Revista ARQUITECTURA Y MADERA

MADE IN BASQUE COUNTRY:


Egurrez egindako euskal produktuen erakusketa.

Egurtekek bete du negozioen inguruan sentsibilizatzea, trebatzea eta bultzatzea helburu hirukoitza


Egurraren sektoreko adituek eta punta-puntako enpresek etengabe berritzen ari den eremuan dituzten jakintzak, esperientziak eta pasioak partekatu zituzten bi jardunalditan. Material jasangarriak eta ingurumen orekarako beharrezkoa den materiala erabiltzeari buruz sentsibilizatzea, eta teknikariei eraikuntza zein zaharberritze lanetan dituzten aukeren inguruan informatzea merkatal hartu-emanak sustatze aldera, ziren Foruaren helburu nagusiak. 1.000 profesionaletik gora hartu zuten parte EGURTEKen, zeinak bere 5. edizioan sektoreko agenteentzat ikasteko gune berriak eta harremanetarako gune berriak barneratu zituen.

Hitzaldiak


Egurtek Sariak


Egurtek 2014 sarietan, 4 modalitateetako sariak banatu ziren.

  • Eraikuntza saria – Kontulariaren etxearentzat, Tabuenca & Leache, Arkitektoak
  • Altzariak saria – Zig-Zag enpresarentzat, Irantzu Santamaria Iribas
  • Bertako Egurra saria Gorbeialdea Baserriarentzat, Beñat Saratxaga eta Gentzane Goikuria
  • Diseinu saria Harri Xakearentzat, Borja Angulo (Angulo Arkitektura)

Jardunaldi teknikoak


2014an jardunaldi teknikoak burutu ziren Luxua Aretoan, non ondorengo gaiak landu ziren:

  • ISOLAMENDU NATURALEI buruzko jardunaldia: Isolamendu naturalak eraikuntza jasangarrian
  • PRODUKTU IGNIFUGOEI buruzko jardunaldia: Egurrarentzako produktu ignifugoak
  • BIOMASARI buruzko jardunaldia: Energia efizientzia eraikinetan biomasan oinarrituta
  • BASO-EGURRARI buruzko jardunaldia: Baso-kudeaketa iraunkorra eta kalitatea/produktuaren ziurtagiriak

Horrez gain, Eusko Jaurlaritzaren Nekazaritza, Arrantza eta Elikadura Politika sailburuordeak, Bittor Oroz, eta Espainian Kanadako Enbaxadoreak, Jon Allen, hartu zuten parte Euskadi-Kanada arteko workshop-ean, non bi lurraldeentzat interesgarriak diren alderdiak eztabaidatu ziren.

Expo Zonaldea


  • AITIM (Asoc. de Investigación Técnica de la Industria de la Madera)
  • AMENAGEMENTS BOIS BARCELONA S.L.U. (VIVRE EN BOIS)
  • ARQUITECTURA E INGENIERIA DE LA MADERA S.L. (ARQUIMA)
  • ASOCIACION CLUSTER DEL HABITAT Y EL CONTRACT (HABIC)
  • BASKEGUR
  • COAVN – COLEGIO OF. DE ARQUITECTOS VASCO NAVARRO
  • COMERCIAL MAIQUEZ NG S.L.
  • EGOIN S.A.
  • EMBAJADA DE CANADÁ
  • FELDER KG – Representada de AUSTRIA
  • GABARRÓ HNOS. S.A.
  • GAULHOFER – Representada de AUSTRIA
  • HASSLACHER NORICA TIMBER – Representada de AUSTRIA
  • IDOC INGENIEROS S.L.
  • INFOEDITA COMUNICACIÓN PROFESIONAL S.L.
  • KLH MASSIVHOLZ Gmbh
  • KRYPTON CHEMICAL S.L.
  • LES TUILES DISTRIBUCIONES S.L.
  • MADERAS VARONA S.L.
  • MAK HOLZ – Representada de AUSTRIA
  • MAYR-MELNHOF HOLZ HOLDING – Representada de AUSTRIA
  • NOVA ÁGORA S.L.
  • OFICINA COMERCIAL EMBAJADA DE AUSTRIA
  • ON DISEÑO S.L.
  • PROMOTORA DE VIVIENDAS LÓGICAS S.L. (EDERSA)
  • PROTEC, PROTECCIÓN Y TECNOLOGÍA DE LA MADERA S.L.
  • QUIDE
  • RIWEGA Gmbh
  • SIBERZONE S.L.
  • STORA ENSO WOOD PRODUCTS – Representada de AUSTRIA
  • TECNALIA CERTIFICACIÓN
  • VIVIENDA Y SUELO DE EUSKADI S.A. (VISESA)
  • WEITZER PARKETT – Representada de AUSTRIA
  • WIEHAG – Representada de AUSTRIA
  • ZUAIZKI S.A.

Egurtekek ospatu dituen aurreko 5 edizioetan nazioarteko ospe handiko 56 hizlarik hartu dute parte.

Egurtekeren hizlariak Kongresuan azaldu zituen modu oso didaktiko eta bisualean Egurrez egin zituen lanak, haien ezaugarriak eta burutzeko izan zituen zailtasunak.

Hizlariak


  • Juan José Arenas
  • Ofis Arhitekti
  • Francisco Arriaga
  • Felipe Artengo
  • Iñaki Aspiazu
  • Felipe Aurtenetxe
  • Jaime Avellaneda
  • Bernardo Bader
  • Javier Bárcena
  • Marcel Baumgartner
  • Louis Becker
  • Wolfgang Berger
  • Sandra Bestraten
  • Oriol Bohigas
  • Gion Caminada
  • Marta Conde
  • Paulo Cruz
  • Andrea Deplazes
  • Dietmar Eberle
  • Sou Fujimoto
  • Guillermo Garbisu
  • José Mª García del Monte
  • Celia Graham
  • Jan Güel
  • Olaf Hübner
  • Jan Peter Koppitz
  • Miguel W. Kreisler
  • Kengo Kuma
  • Mikel Landa
  • Kimmo Lintula
  • Magdalena López
  • Laurent M. Matuana
  • Asier Maiztegi
  • Javier Manterola
  • Jürgen Mayer
  • Josep Miás
  • Quintus Miller
  • Ana Mª Montiel
  • Julius Natterer
  • Enrique Nuere
  • César Portela
  • Carlos Puente
  • Alpo Ranta-Maunus
  • Georg W. Reinberg
  • Alex de Rijke
  • José Mª Rodríguez-Pastrana
  • Fernando San Hipólito
  • Enrique Soriano
  • Mikio Tai
  • Pep Tornabell
  • Manuel Touza
  • Elena Usabiaga
  • Alain Vargas
  • Cazú Zegers
  • Luis Zufiaur